Tvoros stulpų betonavimas yra labai svarbus etapas tvoros įrengimo procese. Tik ant tinkamai įbetonuotų stulpų sumontuota tvora atliks pagrindines – privatumo bei saugumo suteikimo – funkcijas. Yra ne vienas faktorius, į kuriuos reikia atsižvelgti prieš stulpų betonavimą. Norėdami juos sužinoti – skaitykite toliau.
Tinklinė tvora yra montuojama ten, kur reikia sukurti ribas greitai ir be jokio privatumo. Dažniausiai tinkline tvora yra tveriami dideli plotai, todėl taupumo bei darbų našumo sumetimais yra renkamasi sukalti stulpus į žemę nenaudojant betono. Drąsiai galima teikti, jog šis metodas yra pigiausias būdas sukurti ribas Jūsų sklypui. Tačiau reikėtų nepamiršti, jog tinklinė tvora yra lengva ir praktiškai nesukuria jokio “burės efekto”, t.y. pučiant vėjui nesukuria apkrovos stulpams.
Stulpų kalimas į žemę tinkamas praktiškai tik šio tipo tvorai. Visiems kitiems tvorų tipams veiksmingiausia rinktis stulpų betonavimą. Verta paminėti, jog sumontuoti betoniniai pamatėliai dar labiau suriša bei sustiprina subetonuotus stulpus. Taip Jūsų naujoji tampa dar stabilesnė.
Lietuvos klimatas yra vėsiojo vidutinio klimato juostoje. Tai reiškia, kad vasaros būna vidutinio šiltumo, o žiemos – vidutinio šaltumo. Vis dėlto kasmet sulaukiame didelių audrų, gūsingų vėjų ar stingdančio šalčio. Stiprūs vėjo gūsiai gali išversti tvorą, o bešąlanti žemė iškilnoti į paviršių per mažai įbetonuotus stulpus. Įbetonuoti stulpai yra pagrindinis elementas, ant kurio montuojasi ir laikosi pagaminta tvora.
Tinkamai parinkus stulpus bei jų betonavimo gylį būsite užtikrinti, kad tvora tarnaus maksimalų laikotarpį. Šiais laikais tvorų asortimentas yra išties platus, todėl skiriasi ir naudojamos medžiagos, o tuo pačiu ir apkrovos. Kiekvienas tvoros stulpas privalo būti įbetonuotas tinkamai, kad ateityje neivyktų “avarijų” ir nebūtų pažeista Jūsų turima tvora.
Visų pirma, tai reikėtų žinoti, kokio tipo tvoros norite ir kokio aukščio ji bus. Tvirtai apsisprendus galima pradėti planuoti, kokie atstumai turėtų būti tarp stulpų, bei kokio gylio skyles reikia iškasti. Svarbu paminėti, jog reikia atsižvelgti į kelis aspektus: 1) koks gruntas yra tveriamame sklype (minkšto tipo grunte reikalingos gilesnės skylės); 2) ar betonuosite iškart (skylės dugnas privalo būti tvirtas ir neužsemtas vandeniu). Dažniausiai skylės yra kasamos nuo 80 iki 120 cm gylio.
Maišant betoną geriausia remtis gamintojo rekomendacijos tam, kad gautas mišinys nebūtų nei per skystas, nei per tirštas. Supylus gautą masę į skyles ir sustačius stulpus svarbu išlaikyti jų lygumą bei statumą tam, kad išgauti geriausią efektą montuojant tvorą. Sutikrinus, ar visi stulpai savo vietose palikite betoną išdžiūti ir sukietėti pagal gamintojo rekomendacijas. Reikėtų nepamiršti, kad prieš atliekant visus darbus svarbu laikytis saugos taisyklių ir naudoti tinkamą asmeninę apsaugos įrangą, t.y. pirštines bei apsauginius akinius.